Job

VI SØGER NYT GRAFISK BUREAU
Sort/Hvids visuelle udtryk er en integreret del af vores kunstneriske identitet og brand. Nu søger vi et nyt grafisk design bureau at samarbejde med. Ansøgningsfrit 15. april 2021. 

Læs hele opslaget her.

VI SØGER EN SCENEMESTER
Fra medio august 2021 til 1. maj 2022. Vi søger en scenemester til planlægning og udførelse af scenografier, konstruktioner og teatertekniske løsninger. Du vil arbejde bredt på større og mindre produktioner og arrangementer hen over hele sæsonen.

Læs jobopslaget HER.

Uopfordrede ansøgninger sendes til sort-hvid@sort-hvid.dk.

Vi beder dig målrette din uopfordrede ansøgning til dit specifikke fagområde – det gør det lettere for os at give dig en relevant tilbagemelding. Vedhæft CV.

Studie- og virksomhedspraktik

Vi søger løbende praktikanter og modtager gerne motiverede ansøgninger. Skriv i ansøgningen, hvilket fagområde du er interesseret i. Vi vil gerne give studerende mulighed for at afprøve deres kompetencer og få praktisk erfaring med områder som kulturformidling, eventproduktion, kommunikation og PR. Det sker naturligvis med løbende vejledning fra en fagligt relevant medarbejder.

Billetsalg & administration

Du køber dine billetter online på teaterbilletter.dk.

Har du spørgsmål, kan billetkontoret kontaktes på
Mail billet@sort-hvid.dk
Tlf. 70 70 74 94

Telefontid er mandag-fredag kl. 13.00-15.00 samt en time før forestillingsstart.

Gavekort

Ønsker du at købe et gavekort til Sort/Hvid, kan du sende en mail til billet@sort-hvid.dk. Husk at skrive dit navn, din mailadresse og det beløb, gavekortet skal lyde på. Vær opmærksom på, at det kan tage op til to arbejdsdage, før du har gavekortet i din indbakke.

Sort/Hvids administration

Staldgade 38
1699 København V

Tlf. 70 70 74 94
Mail sort-hvid@sort-hvid.dk
CVR 32804012

Medarbejdere

Christian Lollike
Kunstnerisk direktør

Mette Bryndum
Administrativ chef
mette@sort-hvid.dk
51 71 45 04

Nana Elisabeth Paja Senderovitz
Producent for musikdramatik
nana@sort-hvid.dk
61 66 62 91

Maja Vadum Larsen
Salgs- og kommunikationsansvarlig
maja@sort-hvid.dk
61 70 89 79

Sophia Corydon Smith
Billetansvarlig og administrativ koordinator
sophia@sort-hvid.dk
70 70 74 94

Anders Thrue Djurslev
Dramaturg, ph.d.-studerende ved Aarhus Universitet
ad@sort-hvid.dk
25 11 47 02

Viktor Magnusson
Produktionsleder
viktor@sort-hvid.dk

Morten Kolbak
Teknisk ansvarlig
morten@sort-hvid.dk

Albert Løgstrup Brygger
Teknisk elev
albert@sort-hvid.dk

Sigrid Johannesen
Husinstruktør og konceptudvikler
sigrid@sort-hvid.dk

Dit teaterbesøg og COVID-19

Vi glæder os til at kunne byde jer velkommen, når teatrene igen må åbne for publikum 6. maj.

Har du billetter til en forestilling, som skulle have spillet før d. 6. maj, vil du blive kontaktet direkte på mail.

Når vi åbner, tager vi sammen de nødvendige forholdsregler og følger myndighedernes anvisninger. Uanset hvad de bliver, gælder det, at:

Har du symptomer på COVID-19, skal du blive hjemme!
Men frygt ikke, du kan ved sygdom ombytte din billet til senere på sæsonen eller til et gavekort. Vi hjælper dig, hvis du kontakter billet@sort-hvid.dk inden forestillingens start.

Er du forhindret i at komme?
Da alle forestillinger i denne sæson er sat i salg med et stærkt reduceret antal pladser, vil vi bede dig melde afbud, så andre gæster på ventelisten har mulighed for at se forestillingen – også selvom det først er en time før forestillingsstart (afbud meldes til billet@sort-hvid.dk)

Husk dit mundbind, husk at holde afstand, og husk at spritte. Vi gør det samme.