Job

Ledige stillinger:
 
Ny kunstnerisk direktør
I mere end et årti har Sort/Hvid skabt frygtløst samtidsteater. Om asylkrise, klimakrise, finanskrise. Om polernes nedsmeltning, hjernernes nedsmeltning, velfærdsstatens nedsmeltning. Som scene for kunst og politik har vi ikke været bange for at være dumme, elitære, chauvinistiske, feministiske, postfaktuelle, intellektuelle, uaktuelle. 
 
Nu søger vi en ny direktør, som ikke er bange. For at gå egne veje, sætte nye aftryk, afsøge nye muligheder og finde derhen, hvor musikken spiller, kunsten lever og teatret skiller sig ud for publikum. Vi søger en ny kunstnerisk direktør, som ikke er bange for at have en holdning og flytte vores, sige sin mening og ændre andres. En direktør, som ikke er bange for at være sort eller hvid, gråmeleret eller regnbuefarvet. 
 
Skal det være dig? Læs opslaget her.

Uopfordrede ansøgninger
Du er altid velkommen til at sende en uopfordret ansøgning til sort-hvid@sort-hvid.dk. Vi beder dig målrette din uopfordrede ansøgning til dit specifikke fagområde og vedhæfte CV – det gør det lettere for os at give dig en relevant tilbagemelding. 

Vil du arbejde i vores bar og billetsalg?
Så kan du skrive direkte til barcrew@sort-hvid.dk.

Studie- og virksomhedspraktik
Vi søger løbende praktikanter og modtager gerne motiverede ansøgninger. Skriv i ansøgningen, hvilket fagområde du er interesseret i. Vi vil gerne give studerende mulighed for at afprøve deres kompetencer og få praktisk erfaring med områder som kulturformidling, eventproduktion, kommunikation og PR. Det sker naturligvis med løbende vejledning fra en fagligt relevant medarbejder. Skriv til sort-hvid@sort-hvid.dk.  

Billetsalg & administration

Billetter til vores forestillinger kan købes online på sort-hvid.dk eller teaterbilletter.dk.

Har du spørgsmål, kan billetkontoret kontaktes på
Mail billet@sort-hvid.dk
Tlf. 70 70 74 94 

Telefontid er mandag-tirsdag og torsdag-fredag kl. 13.00-15.00 (ferier og helligdage undtaget)

Gavekort
Vil du give Sort/Hvid i gave? Læs mere her. Her findes også en guide til, hvordan du indløser dit gavekort. 

Adgangsforhold
Generelt er der gode adgangsforhold for kørestole. Er du kørestolsbruger, skal du blot kontakte billetkontoret på forhånd for at reservere plads. I enkelte tilfælde kan der være undtagelser. I så fald vil det fremgå på hjemmesiden under de enkelte forestillinger. Kontakt os for yderligere information.

Refundering
Hvis en forestilling aflyses, får du naturligvis refunderet din billet. Bliver du selv forhindret i at deltage pga. sygdom eller andet akut, kan vi desværre ikke refundere billetten. I nogle tilfælde kan vi dog bytte dine billetter til en anden forestilling, hvis du kontakter os på forhånd.

Sort/Hvids administration
Staldgade 38
1699 København V

Tlf. 70 70 74 94
Mail sort-hvid@sort-hvid.dk
CVR 32804012

Medarbejdere

Christian Lollike
Kunstnerisk direktør

Mette Bryndum
Administrativ chef
mette@sort-hvid.dk
51714504

Maja Vadum Larsen
Salgs- og kommunikationsansvarlig
maja@sort-hvid.dk
61 70 89 79

Clara Lindstrøm Gleerup
Kommunikationsmedarbejder
clara@sort-hvid.dk

Sophia Corydon Smith
Administrativ koordinator og billetansvarlig
sophia@sort-hvid.dk
70 70 74 94

Nana Elisabeth Paja Senderovitz
Producent for musikdramatik
nana@sort-hvid.dk
61 66 62 91

Dorthe Schmidt Schou
Produktionsleder
dorthe@sort-hvid.dk

Morten Kolbak
Teknisk ansvarlig
morten@sort-hvid.dk

Christoffer Østergaard Meier Nielsen
Teknisk elev
christoffer@sort-hvid.dk

Anders Thrue Djurslev
Dramaturg, ph.d.-studerende ved Aarhus Universitet
ad@sort-hvid.dk
25 11 47 02